سالن دامداری

سالن دامداری

سالن دامداری


ساخت سالن دامداری

پرورش دام و ایجاد دامداری یکی از مهم ترین نیازهای امروز بشر در کشورهای مختلف از جمله ایران می باشد. ساخت سالن دامداری به شیوه های مختلفی چه قدیمی و سنتی و چه به روش های مدرن امروزی صورت می گیرد. که هر کدام دارای هزینه های متفاوت و همچنین ویژگی های مخصوص به خود می باشند. اگر به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در زمینه سوله دامداری هستید این مطلب را تا انتها مشاهده کنید.

سالن دامداری چیست

محلی که در آن دام های مختلف از جمله گوسفند و گاو نگه داری می شود. را سالن یا سوله دامدری می نامند. سالن های نگه داری دام معمولا از سازه های فلزی و سقف های شیب دار شیروانی تشکیل شده اند .که ابعاد آن بستگی به سرمایه و همچنین تعداد دام شما دارد. مهم ترین ویژگی که یک سالن دامداری باید داشته باشد استحکام و امنیت بالا است .در غیر صورت احتمال ضرر دادن شما در این شغل بسیار زیاد می باشد.

دامداری در سال های اخیر به دو شیوه سنتی و مدرن انجام می شود .که در مدل سنتی که از قدیم تا به امروز طرفداران خاص خود را داشته است. فرد دامدار خیلی به دنبال کسب درآمد نسیت بلکه در تلاش برای تامین نیازهای روزمره خود است. از مهم ترین ویژگی های روش سنتی می توان به استفاده از مواد غذایی ارگانیک و تازه و کاهش هزینه خرید مواد غذایی اشاره کرد. اما مدل دیگر این کار نیاز به سالن دامداری به صورت مدرن و امکانات مختلف می باشد. که دامدار در این روش به دنبال درآمد زایی از حرفه و شغل خود است و نسبت به روش سنتی ویژگی های بیشتری را دارا می باشد.

بخش های مختلف در سوله دامداری

در احداث یک سالن دامداری باید قسمت های مختلفی مورد بررسی و در نهایت ساخته شود .که هر کدام بستگی به سیستم پرورش شما و همچنین تعداد دام شما دارد. اما به طور کلی در سالن های مدرن دامداری مواردی چون آغل ،علف خور و آخور سوله ،آبخوری ،بهار بند ،جایگاه تخلیه کود ،زایشگاه در سوله دامداری ،سالن پشم چینی ،سالن قرنطینه ،سالن شیر دوشی و همچنین مکانی برای نگه داری علوفه ایجاد می شود.

تامین رطوبت سالن های پرورش گاو

با توجه به اینکه کار پرورش گاو به شدت حساس می باشد. نیازمند مراقبت و حفظ یک سری از مسائل از جانب شما می باشد. شما برای کاهش استرس ناشی از گرما و تولید شیر بیشتر در فصول گرم سال، ملزم به کاهش دما وتامین رطوبت هستید .به همین دلیل سالن دامداری گاو باید به گونه ای ساخته شود که این موارد در آن لحاظ گردد. برخی از دامداران برای حل این مشکل اقدام به خرید دستگاه های مختلفی همچون دستگاه های رطوبت ساز و نصب آن در سالن های خود می کنند.

تفاوت میان سالن نگه داری گوسفند و گاو

همانطور که میدانید شرایط نگه داری گاو و گوسفند تفاوت هایی با یکدیگر دارند .که قبل از احداث سالن دامداری خود باید مشخص کنید. که میخواهید در پرورش گوسفند یا گاو فعالیت کنید. معمولا در ساخت گاوداری به ابعاد بیشتری نسبت به گوسفند نیاز داریم. که این مورد بستگی به تعداد دام شما خواهد داشت. اگر شما قصد پرورش گاو شیری را دارید. باید سالن شیردوشی فراهم کنید. و برای گوسفندان نیز سالن پشم چینی لازم است. و در آخر باید بدانید که گاو نیازمند جایگاه های مختلف بزرگتری همچون بهاربند ،آبخوری و سایر موارد نسبت به گوسفند می باشد.

نکات مهم در ساخت سالن های دامداری

ساخت سالن دامداری همچون ساخت انواع ساختمان و سازه های دیگر نیازمند یک سری نکات مخصوص به خود می باشد. که شما برای بهره برداری بیشتر باید به این نکات توجه بیشتری داشته باشید. اولین نکته مهمی که باید به آن توجه کنید. جنس متریال، ابعاد آنها، طول، عرض و ارتفاع ورقه ها و اسکلت سازه است که تاثیر زیادی در ایمنی دامداری شما خواهد داشت.

از دیگر نکات مهم در ساخت سوله های دامداری می توانیم به مواردی همچون دستگاه تهویه مناسب ،کنترل ورود و خروج هوا و اینکه زمین مورد احداث دامداری بهتر است. مرتفع باشد تا از ورود آب های سطحی و بارشی به داخل محوطه جلوگیری شود. همچنین در ساخت سالن باید به مواردی چون جهت نور خورشید و وزش باد نیز توجه داشته باشید. و حتما از تجهیزات ضروری همچون کپسول آتش نشانی در مکان های مختلف سوله استفاده و نصب نمایید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *