عرشه فولادی

عرشه فولادی

عرشه فولادی


ساخت عرشه فولادی

پیشرفت علم و تکنولوژی در صنعت ساختمان سازی سبب شده تا یک سری مصالح و ابزارآلات جدید جایگزین مصالح قدیمی تر شوند. تا هم کیفیت و سرعت ساخت و ساز افزایش یابد. یکی از این موارد ورق های عرشه فولادی است .که برای ساخت و ایجاد سقف در مکان های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. که دارای ویژگی و مزایا مختلفی نیز می باشد. اگر شما نیز به دنبال اطلاعات بیشتر در زمینه عرشه های فولادی می باشید. پیشنهاد میکنیم این مطلب را انتها مشاهده نمایید.

عرشه فولادی چیست

سقف ها در ساختمان های اسکلت بتن به صورت های مختلف ساخته می شوند. که یکی از آنها عرشه فولادی می باشد .که استفاده از آن در سال های اخیر رشد بیشتری یافته است. البته باید بدانید که در سقف در این روش به شیوه های مختلفی ایجاد می شوند. که از مهم ترین آنها می توان به سقف غیر مرکب ،سقف مرکب بدون استفاده از میلگرد. و سقف مرکب با استفاده از میلگرد اشاره کرد.

بررسی برخی از اجزا عرشه های فولادی

عرشه فولادی مخصوص به سقف سازه های بتنی دارای اجرا مختلفی می باشد. که کیفیت هر کدام از این موارد تاثیر مستقیم در کارایی این ورق ها خواهد گذاشت. پس نیازمند بررسی و دقت زیاد هنگام ساخت آنها می باشد. به طور کلی اجزا اصلی آنها را می توان مواردی چون ورق گالوانیزه ،هسته فلزی ،پوشش ورق های سقف ،گل میخ ،فلاشینگ ،بتن ،آرماتور ،میخ و پیچ دانست. که در زیر به بررسی برخی از آنها پرداخته ایم.

ورق فولادی گالوانیزه

در ساخت و تولید عرشه فولادی مهم ترین قسمت همین ورق های فولادی است که امنیت سازه را تامین می کند. ابعاد این ورق ها کاملا بستگی به شرایط کاری شما خواهد داشت. و آنها سقف را تشکیل می دهند. که به وسیله فلز زینک گالوانیزه می گردند. این ورق ها در کارخانه برش خورده و به محل کار ارسال می گردد. که اندازه گیری دقیق دهانه و سقف توسط شما بسیار مهم می باشد.

گل میخ و برش گیر

نقش گل میخ در عرشه ها فولادی بسیار مهم است. و وظیفه آنها اتصال ورق گالوانیزه به تیرهای فرعی و از طریق جوشکاری می باشد .که در این مرحله شما باید وسواس بیشتری به خرج دهید. زیرا این کار سبب تقسیم نیروی اعمال شده بر سقف عرشه فولادی بین تیر و دال بتنی خواهد شد. دیگر نکته مهمی که در این بخش باید به آن اشاره کنیم. استفاده از یک حلقه سرامیکی در هنگام جوشکاری برای حفاظت از ورق ها است.

میلگرد

آرماتورهای ایجاد شده با میلگرد در سازه های بتنی از جمله سقف عرشه فولادی تاثیر بسیار زیادی دارد .که شما در انتخاب و اندازه میلگرد. مناسب برای کار خود باید دقت لازم را داشته زیرا این اجزا تاثیر بسیار زیادی در مقاومت و استحکام بخش های مختلف خواهند داشت.

بتن

عرشه های فولادی نیز به مانند همه سقف های سازه بتنی نیاز به ریخت و پر کردن روی آن با بتن را دارد البته با این تفاوت که باید بدانید. تا حد امکان نباید از بتن های سبک و با مقاومت فشاری پایین استفاده کرد. و اگر قصد سرعت بخشیدن به کار خود را نیز دارید. می توانید از بتن های دارای فیبرهای پلیمری یا فولادی استفاده کنید.

مزایا و ویژگی های این ورق های فولادی

اگر قصد استفاده از عرشه فولادی برای سازه یا ساختمان خود دارید. باید بدانید که این ورق های فولادی دارای ویژگی های بسیار متنوعی می باشند. که در زیر به برخی از آنها اشاره کرده ایم.

سرعت بخشیدن به ساخت و ساز
بدون نیاز به شمع بندی
امکان اجرای چندین سقف به صورت همزمان با یکدیگر
صرفه جویی در هزینه های نیرو کار
سبک تر شدن سقف و همچنین کاهش ضخامت آن
حمل و نقل آسان و کم خطر این ورق ها
صاف بودن سقف ها و یکپارچه شدن آنها
نصب راحت تر انواع تاسیسات همچون لوله کشی
قابل اجرا در تمامی مناطق با آب و هوای مختلف
کاهش مصرف بتن در سقف
عدم نیاز به قالب بندی سقف
عایق صدا و حرارت و همچنین دارای طول عمر بالا

روش نصب و اجرا این عرشه ها

یکی از مزیت های اجرا عرشه فولادی سرعت بسیار بالای آن است. به این صورت که شما ابتدا باید اقدام به تهیه نقشه کارگاهی کنید. و بعد از آن اقدام به نصب ورق ها بر روی سقف کرده و با استفاده از گل میخ اقدام به جوشکاری و اتصال محل های مورد نیاز کنید. البته توجه کنید که بعد از پخش کردن این عرشه ها بر روی سقف از انجام هر کاری که سبب تغییر شکل آنها شود باید خودداری نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *