معماری داخلی

معماری داخلی

معماری داخلی


معماری داخلی ساختمان

طراحی داخلی فضای یک خانه یا محیط را معماری داخلی می نامند .علم و هنری هست که طراحی و ارتقا ساختمان ها و ایجاد یک هماهنگی بین عناصر فیزیکی را شامل میشود. کاربردهایی که توسط طراحان برای فضای محیط طراحی میشود با اهداف و شیوه سکونت در ارتباط نزدیک است.

بازسازی در معماری داخلی

سازه های از پیش ساخته که در آن فضاها توسط معمار تعیین شده است و در حال حاضر توسط معماران جدید با توجه به رشد و نیاز جامعه به بازسازی محیط می پردازند . ممکن است بیرون یک ساختمان با داخل ان بسیار متفاوت باشد ،باید بدانید یک فضا هیچ وقت بدون تغییر نمیتواند بماند .یک طراح باید یک ساختمان را از جهت بستر اجتماعی و فیزیکی و سیاسی در نظر داشته باشد و حساسیت خود را با توجه به نیازهای صاحبان فضا بیستر نشان دهد.

تغییرات در معماری

با پیشرفت جامعه و نیاز افراد به مکان ها ،خیلی از محیط ها هستند که تغییر کاربری میدهند به طور مثال یک بانک به یک رستوران تغییر کاربری میدهد حتی بعضی از ایستگاه های راه آهن به محیطی برای گالری هنرمندان تبدیل میشود. هر تغییر به یک تخصص تکنیکی و تکنولوژی نیاز دارد .

تفاوت میان معماری و طراحی داخلی

معماری داخلی با توجه به کلیه عناصر ساختمانی ، که تعادل بین هنر و علم در طراحی محیط داخلی ساختمان است.
طراحی داخلی حرفه ای است که طیف گسترده ای با در نظر گرفتن تمامی جنبه ها و طراحی فضای داخلی که در محیط ساخته شده است و نقش طرح ها با یکدیگر متفاوت هستند.

مفهوم معماری

یک معمار باید درک درست از زیر ساخت ها داشته باشد او باید بتواند تمامی قسمتها آشپزخانه ،اتاق ها، پذیرایی و…را طراحی کند سپس کار سازه را آغاز کند او باید کل مسیر پروژه را مدیریت کند .
یک معمار باید سیستم های صوتی ،زیباشناسی ، رنگ شناسی ،دمای فضا ،نور ،نیازهای فیزیکی و…. آگاهی و دانایی داشته باشد تا بتواند علم و هنر را یک جا به ارمغان بیاورد. او باید توانی آن را داشته باشد که محیط را کاملا تغییر داده و آنرا به سمت هدف مورد نظر سوق دهد.

معماری مسکونی و غیر مسکونی

طراحی داخلی غیر مسکونی که شامل هتل ها ،بانک ها،بیمارستان ،مجموعه ورزشی ،کلینیک و شرکت ها که فضایی گسترده تر دارند باید خدمات طراحی را سازماندهی کرد و توجه با بافت شهری ،نیاز مخاطب آنرا بازسازی کرد.
انتخاب کفپوش ،نور پردازی ،سیستم های برودت و گرمایش، انتخاب عناصر اصلی مانند مبل و میز باید به آن توجه شود.
معماری مسکونی را میتوان بر اساس آسایش و زیبایی مورد نظر افراد ساکن آن اجرا کرد.

عوامل مهم در معماری

نور
اینکه همه ی ما وابستگی به نور داریم را نمی توان چشم پوشی کرد .حتی کسب و کارهای کوچک هم با پیشرفت و مدرن تر شدن میدانن که نور پردازی مناسب بر سلامتی افراد و ایجاد شور و شوق چقدر موثر است.
نور ها همان طور که می توانند باعث شور وشعف و اشتیاق و برقراری روحیه ی سالم تاثیر بگذارند. در مقابل باعث حس ناامیدی واضطراب و ترس به شوند.
ما به وسیله نور ها حتی می توانیم یه اشیا را برجسته یا در دید کافی قرار دهیم. درسته اینها همه یک حقه هستند اما نشان دهنده تاثیر نور در محیط هستند .

رنگ ها

امروزه رنگ ها دیگر حد و مرزی ندارند. و همه رنگ ها را میتوان در طراحی استفاده کرد سه رنگ قرمز، آبی و زرد رنگ های اصلی و بقیه رنگ های ثانویه هستند . اما رنگ ها را نمی توان بی تاثیر در کیفیت سازه دانست . شاید رنگ دیوارها اصلی ترین منبع رنگ باشند زیرا مساحت زیادی را شامل میشوند.
1رنگ ها را می توان مکمل هم نیز استفاده کرد و کاری چشمگیر و زیباتر بدست آید.
2رنگ آکسان رنگ هایی تند و درخشان هستند .
3با انرژی بالا رنگ ضمینه که بزرگترین سطح رنگی را در بر میگیرند و اغلب به عنوان پس ضمینه استفاده میشوند.
4رنگ متضاد هم تاثیر خوب و چشمگیری دارند. به طوری که بعد از بستن چشم ها تاثیر آنها تا چند لحظه میماند.
5رنگ های سرد حس سرما و سردی را به شما میدهد. مانند خاکستری که رنگ آبی در ان است اما 6خاکستری که رنگ قرمز یا بنفش در آن است دیگر حس گرمی را القا میکند.
7رنگ های مکمل از ان نوع رنگ ها هستند. که بیشترین تفاوت را با هم دارند و از یک خانواده نیستند .مثلا رنگ نارنجی در کنار آبی این ترکیب را نشان می دهد.
8رنگ غالب رنگی است که بیشتر افراد فکر میکنند. بیشترین سطح را دارد اما در اشتباه هستند. زیرا 9رنگ غالب به رنگی گفته می شود .که تاثیر بیشتر دارد و چشمگیر تر از همه رنگ ها به شمار میرود.
10رنگ های گرم از مجموعه رنگ هایی هستند. که تناژ قرمز را دارند و حس گرما را به شما میدهند.

سخن پایانی

با توجه به اهمیت معماری داخلی آنرا جزئی از معماری پایدار میدانند. معماری داخلی با داشتن جنبه های معماری و فنی فضا داخلی با همراه هنر آمیخته شده است . در واقع معماری رشته ای از نسل های گذشته است. که امروزه با رشد و مدرن تر شدن جامعه و نیاز های متفاوت که در گذشته حائز اهمیت نبوده. و الان مورد توجه قرار گرفته را با هنر معماری آمیخته کرده .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *