روف گاردن

روف گاردن

روف گاردن


ساخت روف گاردن

روف گاردن بدون هیچ اغراقی امروزه در بسیاری از پروژه‌ها جایگاه خاصی را برای ایجاد یک فضای سبز در پشت بام‌ ساختمان‌های مسکونی، تجاری و صنعتی به خود اختصاص داده است. در این بین، صددرصد اصول و استانداردهایی وجود دارد تا بتوان نحوه استفاده از بام باغ را به بهترین شکل ممکن به نمایش گذاشت. ما در این مقاله سعی داریم بیشتر به این موضوع بپردازیم، پس در ادامه همراه ما باشید.

 انواع روف گاردن

امروز انواع روف گاردن و به قول معروف بام باغ به شکل‌های متفاوت طراحی می‌شوند. مانند بام باغ گسترده، باغ بام نیمه متمرکز و باغ بام متمرکز که هرکدام اصول خاصی را پیاده سازی می‌کنند. اگر به دنبال یک نوع بام باغ تقریباً ارزان قیمت هستید که تنها از گیاهان با پوشش سطحی و کم ارتفاع استفاده کنید. قطعاً بام باغ گسترده می‌تواند بهترین گزینه باشد، اما اگر به دنبال پرورش گیاهان دارویی و هم چنین روشی برای کاشت چمن هستید. باید از بام باغ نیمه متمرکز استفاده کنید. در بام باغ متمرکز ارتفاع و حجم بالایی از خاک را باید در نظر بگیرید که هزینه بالاتری دارد. معمولاً انواع گیاهان زینتی و گل‌ها می‌توانند نمای خاصی را در این بین به نمایش بگذارند و حتی مسیری برای قدم زدن با وجود انواع نیمکت‌های جذاب می‌توانید برای باغ بام نیمه متمرکز در نظر بگیرید.

خاک مناسب روف گاردن

برای ساخت روف گاردن طبیعتاً شما به خاک مناسب نیاز دارید؛ چرا یکی از عوامل کلیدی برای کیفیت ساخت بام باغ نوع خاکی است که مورد استفاده قرار می‌گیرد. خاک مورد استفاده باید قابلیت جذب آب بسیار بالایی داشته باشد .و هم‌چنین وزن کمی را روی پشت بام وارد آورد. البته از خاک‌هایی که دارای کود مناسب هستند برای تغذیه هرچه بهتر گیاهان باید استفاده کنید.

عایق کاری روف گاردن

طبیعتاً ساخت باغ بام باعث می‌شود تا یک فشار خاص روی پشت‌بام وارد آید. و به همین دلیل، شما باید تقسیم‌بندی درستی را برای وزن باغ بام با وجود باغچه و آلاچیق در نظر بگیرید. در این بین، محاسبات باید کاملاً دقیق و حساب شده انجام پذیرند. معمولاً ایزولاسیون از جمله مهم‌ترین قسمت‌هایی است که باید با دقت بسیار بالا انجام پذیرد. جلوگیری از ورود و نفوذ آب به قسمت زیرین روف گاردن از جمله وظایف اصلی ایزولاسیون به عنوان یک عایق به حساب می‌آید.

مزایای ساخت روف گاردن

از جمله دلایلی که ساخت روف گاردن تا این حد مورد توجه قرار گرفته استو کاهش آلودگی هوا معرفی می‌شود. که به همین دلیل در بسیاری از مجتمع‌های مسکونی، اداری و تجاری در شهرهای بزرگ هم‌چون تهران امروزه انواع باغ بام با المان‌های متفاوت به چشم می‌آیند. هم‌چنین شما می‌توانید عمر بام خود را به راحتی از این طریق افزایش دهید. مهم‌ترین نکته دیگر این است که در راستای زیباسازی جلوه شهر قدم مثبتی را برخواهید داشت. به هر حال ساخت باغ بام می‌تواند یک روش برای استفاده بهینه از فضا باشد. تا شما بتوانید به فتوسنتز گیاهان به صورت هوا نیز به بهترین شکل ممکن کمک کنید. ظرفیت گرمایی بام نیز به این شکل افزایش می‌یابد. ناگفته نماند که سیستم‌های مجاری فاضلاب بسیار بار کمتری را تجربه می‌کنند. شما این‌چنین از یک عایق صوتی بی‌نظیر نیز می‌توانید استفاده کنید. کاهش آلودگی هوا، کربن دی اکسید و اثرات گرمایی همگی جزء مشخصه‌ها و مزایای استفاده از روف گاردن هستند.

ساخت روف گاردن بسیار دقت و حساسیت بالایی می‌طلبد، اما نگهداری از آن نیز شرایط و اصول خاصی را برآورد می‌کند. نوع باغ بام شما تعیین کننده این موضوع خواهد بود. که هر چند وقت یک‌بار باید به رسیدگی و بررسی باغ بام بپردازید. به هر حال هر محلی نیاز به تعمیرات خاص خود را دارد. شما باید نسبت به رشد گیاهان همیشه دقت و حساسیت بالایی داشته باشید. و بدانید که مسدود شدن زهکشی قطعاً مشکلات زیادی را به وجود می‌آورد. کیفیت آب زمانی دچار تاثیرات منفی خواهد شد که شما از کود بیش از حد برای مواد غنی خاک استفاده کنید.

سخن پایانی

ما در مورد نحوه نگهداری، مزایا و انواع روف گاردن با شما صحبت کرده‌ایم. قطعاً زمانی که شما به دنبال ساخت یک باغ بام مطمئن و کم هزینه باشید. باید نسبت به این مسائل آگاهی لازم را نیز داشته باشید. بهتر است قبل از هر اقدامی نیز با یک تیم مشاور و البته متخصص نیز در این حوزه صحبت کنید. از همراهی شما تا پایان سپاس‌گذاریم‌.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *