سقف شیبدار چیست؟

سقف شیبدار چیست

سقف شیبدار چیست


سقف شیبدار 

سقف شیبدار چیست؟ یک نوع ساختمان است که شیب زیادی دارد، به طوری که آب باران به راحتی از آن سرازیر می‌شود و جلوی نفوذ آب و ورود آن به داخل ساختمان را می‌گیرد. این نوع ساختمان ها معمولاً برای ایجاد فضاهای داخلی بزرگ‌تر و یا زیبایی ظاهری بیشتر استفاده می‌شوند.

در طراحی ، زاویه شیب بسیار مهم است. به طور کلی، زاویه شیب را بین ۳۵ تا ۵۰ درجه به عنوان بهترین گزینه می‌شناسند. اگر شیب بیشتر از ۷۰ درجه باشد، در واقع یک دیوار خواهیم داشت. اما مشخصه‌های زیبایی شناختی و نظرات طراحان ساختمانی نیز در انتخاب زاویه شیب تأثیرگذار است.

درصد شیب نیز در زیبایی و نمای ساختمان بسیار مؤثر است. بنابراین، هنگام طراحی شیب سقف، باید به این مسئله توجه کرد و انتخاب پوشش مناسب را در نظر گرفت تا محدودیتی در طراحی شیب مورد نظر ایجاد نشود. به عنوان مثال، برای شیب‌های کمتر از ۴۰ درجه، نصب تایل‌های سفالی ممکن نیست.

در مورد سقف بام با زاویه ۱۵ تا ۲۰ درجه، این نوع سقف‌ها را اغلب “سقف‌های با شیب کم” می‌نامند. هنگام اجرای پوشش سقفی بر روی اینگونه سقف‌ها، برای جلوگیری از نفوذ آب به داخل، باید حداکثر همپوشانی تایل‌های سقفی انجام شود و همچنین اجرای عایق رطوبتی (ایزوگام) زیر تایل‌ها ضروری است.

می‌توانید نیازهای خاص خود را به طراح یا مهندس ساختمانی که با شرایط محلی آشناست مطرح کرده و مشاوره بیشتری در خصوص انتخاب بهترین زاویه شیب و نوع پوشش را دریافت کنید.

انواع سقف شیبدار

سقف مسطح یک نوع سقف است که شیب آن صفر تا کمتر از 15 درجه است. این نوع سقف معمولاً در مناطقی با بارندگی کمتر دیده می‌شود. آب بر روی سقف مسطح جمع می‌شود و از طریق سیستم زهکش خارج می‌شود. پوشش این‌گونه سقف‌ها ممکن است از موادی مانند موزائیک، سرامیک یا ایزوگام باشد.

سقف‌های پروانه‌ای از دو ضلع ایجاد شده‌اند که در نقطه برخورد آن‌ها یک زاویه باز به وجود می‌آید که شباهت به بال پروانه دارد. این نوع طراحی بیشتر در مناطق گرمسیری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سقف‌های منحنی شکل شباهت بسیاری به سقف تک بر دارند، اما معمولاً دارای پانل‌هایی با انحنا هستند که طراحی آن‌ها را مدرن و ویژه می‌کند. این نوع سقف می‌تواند انحنای ملایم یا قوس کامل داشته باشد و زیبایی و خاصیت خاصی به ساختمان می‌دهد.

ساختار بام

ساختار بام شیبدار عمدتا از چهار عنصر اصلی تشکیل شده است:

1. اسکلت با خرپا سازی و شاسی‌کشی با قوطی فلزی (سربندی): این بخش اساسی بام شیبدار را تشکیل می‌دهد و بر روی این ساختار شیب‌های سقف براساس نقشه طراحی و اجرا می‌شود.

2. شاسی‌کشی چوبی: برای ایجاد شبکه یکپارچه جهت بستری مناسب برای اجرای پوشش سقفی پایانی، از شاسی‌کشی چوبی استفاده می‌شود.

3. عایق حرارتی و لایه‌های ضد رطوبت: این لایه‌ها بر روی ساختار بام نصب می‌شوند تا از نشتی آب، نم و تعریق جلوگیری کنند. در صورت نیاز، لایه‌های ضد رطوبت قیری نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

4. پوشش بام شیبدار: تایل‌های پوشش بام شیبدار با رعایت اصول نصب مرتبط با نوع پوشش سقفی مورد استفاده قرار می‌گیرند تا بام نهایی به شکل صحیح نصب شود.

این عناصر با هم ترکیب شده و به شکل یکپارچه، ساختار بام شیبدار را تشکیل می‌دهند.

متریال

انتخاب متریال‌های سازنده سقف بستگی به عوامل مختلفی دارد که بیشتر آنها را قبلاً ذکر کردید. با توجه به این عوامل، انتخاب ورق مناسب مهم است.

ورق‌های گالوانیزه در گذشته استفاده می‌شدند، اما مشکلاتی مانند کاهش طول عمر، مقاومت پایین در مقابل فشار و زنگ‌زدگی ایجاد می‌کردند. بهتر است از متریال‌های مدرن مانند ورق‌های فولادی یا آلومینیومی که دوام بیشتری دارند و مقاومت مناسبی در برابر عوامل جوی دارند، استفاده کرد.

در مورد نوع سقف، سقف شیبدار و سقف شیروانی دارای ویژگی‌ها و مزایا و معایب متفاوتی هستند. سقف شیبدار به علت شیب زیاد، نگهداری و تخلیه آب باران راحت‌تری دارد. همچنین، از جنبه ظاهری نیز می‌تواند جلوه‌ای زیبا به بنا ببخشد. اما سقف شیروانی نیز دارای ظاهری سنتی و زیباست و می‌تواند برای بناهایی با طراحی سنتی یا فرهنگی مناسب باشد.

از این رو، برای انتخاب متریال‌های سازنده سقف باید به این نکات توجه کرد و مطمئن شد که متریال انتخابی بهترین تطبیق را با شرایط محلی و نوع کاربری بنا دارد.

مزایا

از مزایای استفاده از این نوع بام می‌توان به تنوع بالا، نصب آسان، صرفه جویی در زمان و مصالح ساختمانی، امنیت در برابر آتش سوزی، سازگاری با شرایط اقلیمی مختلف، دوام بالا و ظاهر زیبا نسبت به سقف‌های مسطح اشاره کرد. همچنین، به دلیل اینکه نسبت به سایر نوع سقف‌ها بهترین عایق نگهدارنده‌ی انرژی و حرارت هستند، در بهینه‌سازی مصرف انرژی و کاهش مصرف بی‌رویۀ انرژی تاثیر بسزایی دارند.

سقف‌های شیبدار به دلیل ویژگی‌های متنوع و مزایای زیاد، در ساختمان‌های مسکونی و تجاری مورد استفاده قرار می‌گیرند. سقف‌های شیبدار شامل چندین نوع است که هر کدام ویژگی‌ها و کاربردهای خاص خود را دارند.

1. سقف تک بر: که یک سمت آن شیب دار است و معمولاً به صورت استوانه‌ای یا مستطیلی طراحی می‌شود. این نوع سقف معمولاً برای ساختمان‌های مسکونی استفاده می‌شود.

2. سقف چهاربر: این نوع سقف چهار سمت شیب دار دارد و معمولاً برای ساختمان‌های بزرگ و تجاری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

3. سقف چندبر: برخی ساختمان‌ها سقف‌هایی با بیش از چهار سمت شیبدار دارند که به آن‌ها سقف‌های چندبر گفته می‌شود. این نوع سقف ممکن است برای ساختمان‌های مدرن یا با طراحی خاص استفاده شود.

4. سقف متقاطع: در این نوع سقف، دو یا چند بخش از ساختمان با سقف‌های متفاوت از هم ترکیب می‌شوند که به ویژگی زیبایی و استفاده از نور طبیعی در داخل ساختمان مناسب است.

5. سقف نصفه: این نوع سقف عمدتاً برای ایجاد ظاهر زیبا در خیابان‌ها یا فضاهای عمومی استفاده می‌شود.

همچنین، مزایای اصلی سقف‌های شیبدار از جمله سادگی در نصب، امنیت بالا در برابر آتش‌سوزی، مقاومت در برابر شرایط اقلیمی مختلف و ظاهر زیبا آن‌ها را گزینه‌ای مناسب برای ساختمان‌های مختلف می‌کند.

کلام اخر

سقف های شیبدار یا سقف شیروانی، به دلیل طراحی منحصر به فرد و ویژگی‌های کاربری آنها، از جمله بهینه‌ترین گزینه‌ها برای ساختمان‌های مسکونی، تجاری و ویلایی به شمار می‌روند. این نوع سقف‌ها به دلیل شیبدار بودنشان، امکان تخلیه آسان باران و برف، جلوگیری از انبساط و تضخم مواد ساختمانی در تابش نور خورشید و تاثیر باد و باران را دارند.

استفاده از این بام در برخی مناطق با شرایط اقلیمی خاص می‌تواند موجب صرفه جویی در مصرف انرژی برای گرمایش و سرمایش ساختمان شود. به علاوه، این سقف‌ها به دلیل ویژگی‌های ایمنی و دوام بالایشان، برای محل‌هایی که در معرض خطرات مانند زلزله یا حریق هستند، ترجیح می‌شوند.

در نهایت، از آنجایی که این نوع سقف‌ها به دلیل ظاهر زیبا و کاربری گسترده در انواع ساختمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند، به عنوان یک گزینه جذاب و کارآمد برای بهبود زیبایی و عملکرد ساختمان مطرح هستند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *